You are currently viewing 10 rzeczy, które musisz wiedzieć wybierając dekoratorkę na weselę

10 rzeczy, które musisz wiedzieć wybierając dekoratorkę na weselę

Każda Panna Młoda marzy, żeby dzień ślubu był wyjątkowy i dopracowany w najmniejszym szczególe. Czym byłaby ta uroczystość bez wzruszającego wystroju kościoła, pięknych kwiatowych kompozycji czy spektakularnych dodatków zdobiących stoły.

Aby oszczędzić sobie pracy i zbędnego stresu związanego z przygotowaniem dekoracji na własną rękę, wiele z nas decyduje się na pomoc dekoratorki. Branża ślubna z sezonu na sezon obfituje nie tylko w nowe trendy, ale też nowych usługodawców.

Wybór dekoratorki stanowi nie lada wyzwanie – czym się kierować, w jej poszukiwaniach? Na co zwracać uwagę? Co powinno być naszym „must have”?

Oto 10 rzeczy, które pomogą Ci wybrać idealną dekoratorkę na Twoje wesele!

1) Wzajemne poznanie się – czy dekoratorka zrozumie moje potrzeby?

Ważne jest, by z usługodawcami weselnymi mieć wspólny język. Do dnia wesela będziecie ze sobą w kontakcie – raz rzadszym, raz częstszym. Wzajemna sympatia, wspólne wizje lub przysłowiowo zwane „nadawanie na jednych falach” znacznie ułatwi (a przede wszystkim umili) przygotowania do ślubu.

2) Zakres usług, czyli na co mogę liczyć!

Branża florystek i dekoratorek jest bardzo różnorodna. Niektórzy zajmują się wyłącznie florystyką, czyli wykonywaniem bukietów i kompozycji kwiatowych. Inni natomiast łączą to także z dekoracją kościoła sali – ozdobą ławek i ołtarza, aranżacją stołów czy wykonaniem ścianki. Warto, byś miała zarys tego, czego oczekujesz od swojej przyszłej dekoratorki. Pozwoli to ocenić, czy będzie w stanie sprostać Twoim oczekiwaniom!

3) Opinie Panien Młodych – „U mnie na weselu…”

Czy jest coś lepszego niż poczta pantoflowa? Sięgając opinii osób, które dzień ślubu mają już za sobą, będziesz miała zarys tego, jak przebiegała współpraca oraz jaki był jej efekt. Opinie możesz znaleźć na stronach internetowych, opiniach Google, czasem też na profilach w social mediach.

4) Reportaże z realizacji – obrazy tego, czego możesz się spodziewać!

Każda dekoratorka posiada całą gamę zdjęć i nagrań, wykonywanych podczas realizacji. Poproś o ich udostępnienie i zapoznaj się z nimi. Pozwoli Ci to na ocenę stylu dekoracji oraz tego, czy spełnia Twoje oczekiwania. Zdjęcia mogą stanowić dla Ciebie morze inspiracji – ułatwi Ci to rozmowę o oczekiwaniach odnośnie do wystroju kościoła czy sali weselnej!

5) Cena – jak rozgryźć czemu tyle?

Omówienie kwestii finansowych stanowi priorytet w kontakcie nie tylko z dekoratorką, ale też każdym innym usługodawcą.

Należy dokładnie się dowiedzieć, co obejmuje cena. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku dokładne wyceny indywidualne. Mamy wówczas przejrzysty obraz tego, za co ile płacimy.

Warto poruszyć kwestię kaucji – do kiedy należy ją zapłacić? Czy w szczególnych sytuacjach możemy liczyć na jej zwrot?

Przed rozmową dobrze jest określić budżet, jakim dysponujemy. Pomocnym pomysłem jest ujęcie „finansowych widełek”. Okazują się one bardzo pomocne w krytycznych sytuacjach, jakim jest np. panująca obecnie inflacja, która pokrzyżowała plany wielu par młodych.

6) Jaki styl dominuje w wykonywanych pracach i dekoracjach? Czy pasuje do waszej wizji?

Większość dekoratorek w swoich realizacjach stawia na różnorodność. Często przeplatają one dominujące na weselach style: glamour, boho, rustykalny oraz art déco.

Zdarza się, że niektóre dekoratorki i florystki pozostają wierne jednej koncepcji. Ich prace wówczas są indywidualne, jednak łatwo zauważyć w nich jeden, konkretny dominujący styl.

To bardzo ważne aby ocenić, czego oczekujemy – Pannie Młodej marzącej o sali ociekającej klasyką i złotem, ciężko będzie odnaleźć wspólny język z dekoratorką fenomenalnie odnajdującą się w realizacjach boho.

7) Dodatkowe usługi – na co możesz liczyć?

Podczas wyboru dekoratorki warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona w stanie pomóc nam z dodatkowymi zadaniami, takimi jak dobór podtalerzy, krzeseł, obrusów czy świeczników.

Warto, aby motyw wesela był spójny, a dekoracje wzajemnie dopełniały się z papeterią czy aranżacją kościoła (pamiętaj – nie stanowi to jednak konieczności!)

8) Montaż i demontaż, czyli kto za co odpowiada

Decydując się na pomoc w przygotowaniu ślubu i wesela, nie chcemy mieć dodatkowych zobowiązań związanych z zadaniami należącymi do dekoratorki. Większość z nas chce cieszyć się Wielkim Dniem i podziwiać piękne kompozycje i ozdoby. Niestety – wymagają one zamontowania oraz usunięcia.

Należy dowiedzieć się, czy praca naszej przyszłej dekoratorki obejmuje montaż i demontaż. Część usługodawców nie ujmuje ich w zakresie swojej pracy lub pobiera za nie dodatkową opłatę.

9) Bukiety próbne, czyli przedsmak wesela

Wykonanie bukietów próbnych stanowi świetną alternatywę dla Panien Młodych, dla których temat kwiatów weselnych stanowi priorytet. Pozwoli ono przedstawić zarys możliwości naszej florystki/dekoratorki, a także ukoi zbędne nerwy. Dopytaj, czy taka usługa jest możliwa do wykonania i jakie są jej koszty.

10) Organizacja pracy dekoratorki, czyli jak zaplanować Dzień Wesela

Każda dekoratorka ma swój styl pracy. Część pracuje w pojedynkę, inne wybierają pracę zespołową. Niektóre dekoracje przygotowują dzień wcześniej, kolejne z kolei w dniu wesela. Warto wiedzieć, jaki styl preferuje osoba, którą wybrałaś. Ułatwi to organizację pracy sali weselnej, a także pozwoli wprowadzić podczas dnia ślubu harmonię i organizację.

Dodaj komentarz